Versija drukāšanai

Šis gads SIA "Lavijas Tirgotāju savienība" ("LaTS") bijis ļoti veiksmīgs. Nedaudz vairāk kā gada laikā "LaTS" tīkls sasniedzis 7,6 miljonu latu apgrozījumu mēnesī. Tajā iestājušās 120 firmas, kurām pieder vairāk nekā 280 veikali un vairāk nekā 360 tirdzniecības vietas visos Latvijas reģionos.

“LaTS” valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis uzskata, ka straujā izaugsme bijusi iespējama tāpēc, ka uzņēmēji sapratuši – apvienojoties tiek iegūta iespēja samazināt pašizmaksu un konkurēt ar lielveikaliem, kuri preces tiek piegādātas par ļoti labām atlaidēm.

-Raimonds Okmanis; “Piegādes nosacījumi un cenu atlaides mūsu dalībniekiem ir tādas paši kā tirgotājiem, kas strādā lielveikalu tīklā. Tas nozīmē, ka arī Latvijas uzņēmēji var būt ne tikai labi lauksaimnieki, bet arī sekmīgi tirgotāji! Arī mēs varam lepni uzvilkt karogu mastā un nostāties blakus ārzemju investoriem! ”

Galvenais arguments, kas katru mēnesi “LaTS” tīklā liek iestāties aizvien jauniem dalībniekiem, ir labāki spēles nosacījumi – zemākas piegāžu cenas.

-R. Okmanis: “Mēs runājam ar piegādātājiem nevis kā veikala īpašnieks, kuram mēnesī apgrozījums sasniedz 20 – 30 tūkstošus latu, bet gan kā uzņēmums, kura apgrozījums ir 7,6 miljoni latu. Uz šādu pasūtītāju piegādātāji raugās pavisam citādi un piedāvā maksimālās atlaides. Bez tam mēs spēlējam pavisam atklātu spēli – visiem “LaTS” dalībniekiem ir zināms, cik, saņemot atlaides nopelna viņi un cik nopelnām mēs. ”

Uzņēmuma straujo izaugsmi Raimonds Okmanis skaidro arī ar to, ka “LaTS” vadība ir demokrātiska, pozitīvi domājoša un enerģiska. Katru mēnesi notiek sapulces, kurās tirgotāju savienības dalībnieki tiek informēti par visām jaunākajām tendencēm nozarē un to, kas tiek pārrunāts Latvijas tirgotāju asociācijā, kuras biedrs ir “LaTS”.

Gadu mija tirgotājiem būs īpaši saspringta, jo naktī no 31. decembra uz 1. janvāri mainās PVN likme, tāpēc jānomaina cenas visām precēm. R. Okmanis brīdina kolēģus – ja veikalnieki pēc Jaungada sagaidīšanas gulēšot saldā miegā, tad trīs procentus PVN nodokļa starpību nāksies piemaksāt no savas kabatas. Daudzi šobrīd interesējoties – kā laicīgi pārprogrammēt kases aparātus, lai tie rēķinātu jauno 21% PVN? Ātrāk to darīt nedrīkst, bet paspēt vienā naktī arī nav iespējams. Latvijas tirgotāju savienība iesaka izmantot kases aparāta nodaļas, kas nav aizņemtas.

-R. Okmanis: “Kases aparātā pamatā ir aizņemtas četras nodaļas. Trīs paliek brīvas. Kasierei līdz brīdim, kamēr aparāts tiek pārprogrammēs, jāizmanto brīvās nodaļas un tā jāpieskaita pirkuma summai jaunais nodoklis. Taču preču cenas veikalā jānomaina laicīgi.”

“LaTS”, sadarbībā ar Swedbanka, panācis, ka tā bedriem par elektronisko norēķinu karšu izmantošanu jāmaksā mazāks nodoklis. Gadu mijā jānomaina cenas Latvijas Tirgotāju savienība veikalu vadītājiem arī iesaka ne vienu vien jauninājumu. Tiesa, dažreiz par tā ieviešanu veikalniekus nākoties ilgi pārliecināt. Kaut vai par tām pašām akcijām. Mazi veikaliņi, kas atrodas patālu no lielpilsētām, diezko nemīlot rīkot cenu akcijas. “LaTS” vadība tomēr uzskata, ka tādas jārīko katram mazajam veikaliņam, pat visdziļākajos laukos.

-R. Okmanis: “Ja veikals ir “LaTS” dalībnieks, viņam par akciju precēm nav jārunā ar piegādātājiem pašam. To visu izdarām mēs. Taču nepietiek, ja veikalnieki klusiņām samazina akcijas precēm cenas, to nereklamējot. Arī vismazākā lauku veikaliņa pircējiem ir tiesības saņemt cenu atlaižu akcijas, gluži tāpat kā tiem, kuri iepērkas lielveikalos. Tāpat arī izdodam cenu atlaižu avīzīti, kuru izplatām savu veikalu tīklā.”

R. Okmanis arī piebilst, ka veikaliņiem pagastos ir zināma sociāla nozīme. Pirmkārt jau veikala tuvums garantē to, ka vietējie iedzīvotāji nemeklēs citu dzīves vietu. Otrkārt – veikaliņš ir vieta, kur satiekas ļaudis. Šī zināmā mērā sociālā funkcija pieaugs tad, kad samazināsies skolu un pašvaldību skaitam. Nenoliedzami krīzes laikā konkurence tirgotāju starpā palielinās un kļūst asāka. No vienas puses konkurence ir pozitīva, jo visiem ik dienas jādomā, kā strādāt labāk un kā piesaistīt vairāk pircējus. Taču konkurenti dažkārt ķeras arī pie negodrpātīgiem līdzekļiem – sagroza informāciju , sola radīt nepatikšanas. Tiekot arī izplatītas runas, ka Latvijas Tirgotāju savienība saviem biedriem izvirzot nepieņemamas prasības.

-R. Okmanis: “Protams, ka mums ir arī savi nosacījumi, taču tie ir viegli izpildāmi un vairums no tiem jau katrā veikalā tie īstenoti. Piemēram – mēs prasām, lai veikala plauktos būtu konfekšu fabrikas “Laima” produkcija. Tiem, kuri saklausījušies konkurentu stāstos un baidās, ka mēs uzspiedīsim neizdevīgus noteikumus, es iesaku parunāt ar kādu no “LaTS” dalībnieksiem , lai tas izstāsta, ko ir ieguvis vai ko zaudējis, iestājoties mūsu savienībā. Taču patiesībā tirgotāji, apvienojoties “LaTS”, var tikai iegūt lielākas atlaides un izdevīgākus piegādes noteikumus.” Iestāšanās Latvijas tirgotāju savienībā notiek uz pilnīgas brīvprātības principiem un arī izstāties katrs var pēc brīva prāta, nekādas sankcijas par to nav paredzētas.

R. Okmanis uzsver, ka “LaTS” dalībnieku starpā valda uzticība, jo visi ir vienlīdzīgi un neatkarīgi. Raimonds Okmanis: “Mēs esam izcīnījuši neatkarīgu Latvijas valsti. Kāpēc gan mēs nevarētu izcīnīt Latvijas ekonomikas patstāvību? Kāpēc ārzemnieki Latvijā veido lielveikalus, bet Latvijas citās valstīs uzņēmēji to nedara? Es domāju, ka arī mūsu uzņēmējiem jāvar ar paceltu galvu soļot pāri robežām!”