Versija drukāšanai

Liepājnieces Santas Krīgenas darbaspars ir apbrīnas vērts. Jau fakts, ka viņa izveidojusi un veiksmīgi vada veselus deviņus veikalus ar vairāk nekā 50 darbiniekiem, ir gana daiļrunīgs, taču visvairāk pārsteidz Santas apgriezieni – četri veikali atvērti pagājušā gada sākumā, vēl četri – tikai gadu iepriekš.

“Pats sākums bija veikals Kaķeniekos, ko 2015. gadā izveidoju apstākļu sakritības dēļ - bija iespēja, un nodomāju - jāpamēģina! Kādu laiku pavēroju, kā tas darbojas, liku lietā savu pieredzi, jo biju strādājusi par tirdzniecības pārstāvi, un atvēru veikalus pilsētā, kurā dzīvoju, – Liepājā.”

 

Jaunākais Santas atvērtais veikals ir Krūmu ielā. Šajā tirdzniecības vietā strauji tikuši ieviesti pircējiem ērti standarti, piemēram, darba laiks ir no pulksten 7.30 rītā līdz pat 22.30 vakarā. “Lai arī no rīta pirms darba cilvēks var ieskriet paķert sev ko nepieciešamu un arī vakarā paspēt nopirkt vajadzīgo – diezgan daudziem darbs beidzas vēlu un šāda iespēja ir ļoti svarīga.

Līdzņemšanai gādāts arī par attiecīgu sortimenta papildinājumu, jo sākta pašu ražotu kulinārijas produktu tirdzniecība, ieskaitot pat silto kulināriju – pankūkas un citus ātrai un ērtai lietošanai gatavus gardumus. Santa plāno nopietni paplašināt kulinārijas un gatavās produkcijas piedāvājumu (ieskaitot pašu taisītus salātus), lai tas būtu “maksimāli iespējami” pieejams visos viņas vadītajos veikalos. Tāpēc plānos ir gan paplašināt virtuvi, gan izveidot ceptuvīti un atklāt pašu ceptas konditorijas līniju.

“Ideju ir daudz! Tiešām priecājos un esmu lepna, ka gada laikā esam sortimentā jau tik daudz uzlabojuši un pielāgojuši pircēju vajadzībām. Bet tā tam jābūt, jo strādājam taču viņiem,” uzsver Santa. “Cilvēkiem ir svarīgi redzēt, sajust, ka veikalā piedāvājums mainās – jā, ir arī akcijas un izpārdošanas. Ir ļoti svarīgi, ka cilvēkiem izdodas iepirkties lētāk, tad, protams, viņi ir apmierinātāki, taču ne mazāk svarīgi ir rūpēties, lai sortiments mainās – lai pircējs redz, ka ir jaunumi. Jādara viss, lai katrs no viņiem iziet no veikala priecīgs!” Liela nozīme tirdzniecībā ir ne tikai sortimentam, bet arī apkalpošanas kultūrai. “Ar darbiniekiem daudz strādājam arī pie šīs lietas, jo mūsu veikali – tā ir aura, ko veidojam paši!” pārliecināta ir enerģiskā vadītāja.

 

Klausoties Santā, ir skaidrs – viņai ir ne tikai precīza biznesa attīstības vīzija, bet arī milzu apņēmība. Jautāta, kā izdodas tik strauji paplašināt piederošo veikalu skaitu, Santa atklāj: “Šobrīd visu, ko nopelnu, ieguldu biznesā un strādāju no septiņiem rītā līdz vēlam vakaram. Pēc dabas esmu tāda, kas mīl kustību un nevar pārstāt darboties, un zinu, ka visi ne vienmēr var tikt manam tempam līdzi,” smaida Santa. Laikā, kad cits pēc cita vērās vaļā (un ne jau gluži paši tā vērās) Santas veikali, ir bijis arī tā, ka viena atvēršanu nav laika svinēt it nemaz, jo pēc nedēļas jābūt vaļā jau nākamajam. “Jā, tā tas nāk – ar ļoti  smagu darbu. Arī tagad, kad veikali jau atvērti, svarīgi ir būt klāt visā, turēt roku uz pulsa. Visu laiku jābūt ritmā, kustībā. Taču es mīlu to, ko daru, un, ja vēl redzu, ka tam ir rezultāts, varu strādāt un strādāt! Un vēl es uzskatu, ka tā – ar savu darbu – ieguldu nākotnē un kaut kad arī atpūtīšos, bet tas laiks gan vēl nav pienācis,” Santas plāni ir tik pārliecinoši, ka skan ar šķietami bezrūpīgu vieglumu.

 

Īsto darba apjomu var tikai nojaust, kad Santa uzskaita savus veikalus, katru mīļi aprakstot un raksturojot: Veikals Kaķeniekos – tas ir mans “pirmais bērns”! Interesanti, ka to īpaši iecienījuši garāmbraucošie lietuvieši – esmu novērojusi, ka viņiem LaTS asociējas ar ļoti latviskiem veikaliem, un šis ir viņu īpaši apmeklēts. Jaunliepājā, Raiņa ielā 28, – tas ir veikals, kas domāts apkārtnē dzīvojošajiem; esam to paplašinājuši, sevišķi jau sortimenta ziņā. Domāju, tas tagad ir tiešām labs – pircējam taču ir jābūt izvēlei, nevis jāredz viena prece, izkārtota piecās rindās! Siļķu ielā 20 mums ir pavisam citāds veikals – tas ir alkohola outlets, bet arī šeit ļoti piedomājam pie sortimenta: ir liela vīnu izvēle, pat mūsu pašu Durbes vīni!

Roņu ielā 5 atkal pavisam cits stāsts – te pircējus vilina svaigi ceptu bulciņu un smalkmaizīšu smarža un īpaši bieži viesi ir tuvumā esošās jūrskolas studenti. Ūliha ielā 15/17 ir vairāk tāds kārtīgs, klasisks veikals, savukārt Grīzupes ielā 24A, Zaļās birzs rajonā, veikaliņš atrodas tieši pieturā, un pierasts, ka pircēji veikalā iebirst tieši no autobusa. Grīzupes ielā 91, Liepājas slimnīcas rajonā, veikals pilnībā atbilst piemājas veikala nosaukumam – daudzi pircēji šurp nāk burtiski čībās! Paliels, ap 100 kvadrātmetru, ir veikals Vaiņodes lauku teritorijā; te pieprasītākas ir arī saimniecības preces.

Tagad pagājis gandrīz gads kopš devītā – Krūmu ielas – veikala atvēršanas, bet Santas saimniecībā darba joprojām netrūkst, taču klāt nācis arī pelnīts gandarījums: “Sadūšojos uzstādīt LaTS kases sistēmu – pagaidām gan tas izdarīts vēl tikai pusē veikalu. Esmu priecīga, jo strādāt ar to ir daudz vieglāk, ērtāk uzskaitīt, izsekot precēm. Aug apgrozījums, augam mēs paši, un ir patiess prieks, ka cilvēki mūsu darīto novērtē.”

LaTS tīkla dalībniekiem Santa novēl:

Esmu tāds cilvēks, kam svarīgs patriotisms. Man ir svarīgi, ka LaTS ir Latvijas, vietējais uzņēmums – pat nepieļauju domu, ka varētu būt kādā citā veikalu tīklā.

Saviem LaTS tīkla kolēģiem novēlētu vienmēr būt interesantiem saviem klientiem, bet šajos grūtajos laikos - izturību un veselību, iecietību vienam pret otru. Būsim vienoti un saudzēsim viens otru!”

Sarunu noslēdzot, Santai ir īpašs novēlējums arī pircējiem: “Lūdzu, iepirkšanos šobrīd neuztveriet kā izklaidi! Pavadiet veikalā tikai tik laika, cik tiešām nepieciešams. Sargiet sevi un citus!”