Ātri, izlēmīgi un bez garas spriešanas! Pie Viļakas LaTS veikala atklāts bezmaksas pārtikas punkts

22.03.2021

“Strādājot pierobežas novadā, redzam cilvēku reālo situāciju, un tā nebūt nav spoža – šajos laikos nonākt zem iztikas minimuma var gadīties ātri. Ne visi dabū maznodrošinātā vai kādu citu pabalstu un ne visiem ir kāds, kas var palīdzēt. Tāpēc, kad Viļakas domes priekšsēdētājs zvanīja ar šo ierosinājumu, tā likās tiešām derīga doma. Bez garas apcerēšanas sagatavojām vietu, atradām nepieciešamo aukstuma vitrīnu, un tagad ir vieta, kur katrs var gan pēc iespējas palīdzēt, atstājot šeit pārtiku, gan cits – paņemt pēc vajadzības, nejūtoties nevienam parādā,” par izveidoto bezmaksas pārtikas apmaiņas un palīdzības punktu stāsta Viļakas un vēl trīs citu netālu LaTS veikalu īpašnieks Laimonis Šakins.

Ielikt un arī paņemt pārtiku šeit iespējams augu diennakti, un, lai gan kopš punkta atvēršanas pagājušas vien dažas dienas, tas jau vairākkārt gan papildināts, gan patukšots. “Cilvēki izmanto, tas ir ļoti labi. Prieks, ka noder,” atzīst veikala saimnieks.

“Ticu, ka šī ideja “aizies”, īpaši šajā laikā. Ceru, ka cilvēki gan turpinās nest un papildināt pārtikas skapi, gan atcerēsies paņemt tikai tik, cik vajag, atstājot arī citiem, kas, iespējams, ir “tajās pašās kurpēs”,” saka Santa Šmite, Viļakas domes projektu vadītāja, kura līdzīgā, Jelgavā realizētā iniciatīvā saskatīja iespēju un ierosināja izveidot bezmaksas pārtikas punktu arī Viļakā. Kad iesaistījās arī domes vadība, viss notika raiti – no idejas līdz realizācijai pagāja vien skaitītas dienas.

“Ideju aizņēmāmies, labu nodomu vadīti,” smaidot atzīst Viļakas domes vadītājs Sergejs Maksimovs. “Ar LaTS mums arī agrāk ir bijusi laba sadarbība – tā kā šaipusē daudzi esam labi pazīstami, kaut ko labu realizēt ir viegli: izdomājam, sarunājam – un izdarām.” Domes priekšsēdētājs min, ka jau agrāk kopīgi realizēta pārtikas kuponu izdale maznodrošinātajiem, savukārt tagadējos apstākļos aktuālajām pārtikas pakām izvēlēti Viļakas novadā ražotie produkti, tādējādi atbalstot arī vietējos ražotājus. “Ja redzam, ka ir vajadzība, ka cilvēkiem iet grūti, tad pirmām kārtām labāk kaut ko izdarīt, nevis tikai jautāt – kāpēc iet grūti. Tagad vismaz ir izveidota vēl viena reāla, likumīga iespēja katram nodrošināt sev iztiku, kādam – varbūt arī pabarot ģimeni. Turklāt daudziem šajos neparastajos un nevienkāršajos laikos tas ir arī uzmundrinājums, lai sajustu, ka neesi savās raizēs viens.”

Bezmaksas pārtikas punkta papildu nodrošināšanā kopā ar LaTS Viļakas veikalu un apkārtnes iedzīvotājiem jau iesaistījušies arī vietējie uzņēmēji – piemēram, zemnieku saimniecība “Kotiņi” ledusskapi  papildinājuši ar savu produkciju.

Paldies visiem, kas jau ir piedalījušies un vēl piedalīsies šajā, pagaidām it kā nelielajā, bet, iespējams, tik nozīmīgajā iniciatīvā. Jāvēl, lai līdzīga – tāda vai mazliet citāda – galvenais, reāla un viegli pieejama palīdzība dažādās Latvijas malās sasniedz visus, kam tā nepieciešama.

Tiem, kas var, vajag mēģināt palīdzēt citiem, gari nedomājot un paldies pretī neprasot.