Versija drukāšanai

paradums

1. Stabils, ierasts (cilvēka) darbības, rīcības, izturēšanās veids.

2. Tas, kas ir ierasts (tautai, sabiedrībai); ieraža, tradīcija.

            Skaidrs, ka inflācijas un ekonomiskās krīzes dēļ iedzīvotāji ir gan bijuši spiesti atteikties no atsevišķu preču iegādes, gan mainījuši iepirkšanās vietas, gan sākuši rūpīgāk plānot pirkumus. Krīze ir krīze, bet daudz svarīgāk šķiet tas, ka iepirkšanās paradumus būtiski sāk ietekmēt patērētāju zināšanas par kaitīgo un nekaitīgo, ekoloģisko un ģenētiski modificēto saturu gan pārtikas produktos, gan to iesaiņojumā. To sekmē vidusslāņa veidošanās Latvijas sabiedrībā, kurš parasti nodrošina videi draudzīgu preču un pakalpojumu patēriņu un īpatsvara pieaugumu valstī. Lai gan šis vidusslānis veidojas lēni un pagaidām nav liels, tomēr tā ietekme, it īpaši pilsētās, uz dažādu veselīgo produktu pārdošanas daudzumu ir jūtama arvien vairāk.

            Daudzu diskusiju presē un televīzijā mudināti, pircēji arvien vairāk pievērš uzmanību ne tikai E vielu norādēm uz preču etiķetēm, bet arī marķēšanas sistēmām, kas atvieglo patērētāju izvēli. Ir vairāki marķējumi, kas parāda preču lietošanas un utilizācijas iespējas. Ir dažas tikai Latvijai raksturīgas preču zīmes. Piemēram, „Latvijas ekoprodukts” pieder Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības organizāciju apvienībai un apliecina, ka noteiktais produkts ir ražots no ekoloģiski tīrām izejvielām, un ir Nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas norāde „Kvalitatīvs produkts”, tautā saukta par Zaļo karotīti, kas apliecina produkta izcelsmi un augsto kvalitāti. Ir arī starptautiski pazīstamas zīmes, piemēram, cilvēks pie atkritumu groza nozīmē, ka drīkst izmest sadzīves atkritumu konteinerā (nav bīstamie atkritumi), vai glāze ar dakšiņu nozīmē — drošs pārtikas iepildīšanai. Tādu zīmi varam redzēt uz salātu trauciņiem un vienreizlietojamiem plastmasas traukiem: glāzēm, krūzītēm, dakšiņām, nažiem un karotēm.

            Reti kurš nav dzirdējis par bisfenola A jeb BPA kaitīgo ietekmi. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente, dietoloģe Laila Meija aicina izvairīties no plastmasas iesaiņojumiem: „Daudzas pētītās vielas ietekmē cilvēku hormonālo sistēmu — iedarbojas gan uz estrogēniem, gan androgēniem. Ilgu laiku bisfenols A bija zīdaiņu pudelītēs, pēc tam to aizliedza, jo problēmas, kas rodas, ir ļoti plašas: neauglība, endokrīnās sistēmas, iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības ietekmēšana, problēmas ar vairogdziedzeri, cukura diabēts, aptaukošanās un, iespējams, arī veicina vēža attīstību.”

            Neatkarīgi no informācijas par kaitīgo vai nekaitīgo lielveikalu ietekme uz iedzīvotāju iepirkšanās paradumiem joprojām ir ļoti liela. Arvien lielāku ietekmi iegūst arī dažādas lojalitātes programmas un atlaižu sistēmas, kas veicina pircēju interesi par labu vienam vai otram lielveikalam vai veikalu ķēdei.

            Daudzi Latvijas iedzīvotāji atzīst, ka neatkarīgi no daudzo akciju un supercenu skaita lielveikalā viņi iztērē daudz vairāk naudas nekā iepērkoties mazos veikaliņos. Uz jautājumu, kādēļ pēc šāda atzinuma viņi turpina iepirkties lielveikalos, atbilde ir pieradums — Latvijā lielākā daļa iedzīvotāju tirdzniecības vietu izvēlas pēc pieraduma, nevis vairāk pēc cenas. Un ir taču skaidrs, kas jādara ar kaitīgiem pieradumiem un tikpat kaitīgiem paradumiem, vai ne?